CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA I UWAGI

NOWENNA – OPUSZCZONY JEDEN DZIEŃ – CZY MOŻNA KONTYNUOWAĆ?

Nowenna – to modlitwa przez kolejnych dziewięć dni (nowenna pompejańska – 54 dni – 6*9) . Przerwanie (nawet nie z naszej winy) nowenny (9) choćby na jeden dzień, powoduje konieczność rozpoczęcia nowenny od początku.

INTENCJE I PROŚBY O MODLITWĘ 

Jeśli chcesz, aby w Twojej intencji modliło się więcej osób, proszę pozostaw swoją prośbę w intencjach modlitwy na dany miesiąc, niezależnie od modlitwy czy nowenny, pod którą ją w pierwszej kolejności wpisujesz.

RÓŻAŃCOWE RÓŻE

*)  ZGŁOSZENIA DO BLOGOWEGO ŻYWEGO RÓŻAŃCA

Informacja o nowych członkach publikowana jest według kolejności zgłoszeń jako nowa notatka. Zgłoszenia bez podania działającego adresu e-mail nie są przyjmowane.

W przypadku rezygnacji z modlitwy, również bardzo proszę o informację, pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy w którejś róży nie będzie odmawiana dana tajemnica.

*) ZMIANA TAJEMNIC

Informacja o zmianie tajemnic publikowana jest z reguły każdego 1 dnia miesiąca. Czasami ten termin ulega przesunięciu z przyczyn technicznych –  mój komputer zawodzi, nie zachowując formatowania tekstu, lub z powodu moich kłopotów ze zdrowiem. Jeśli publikacja się opóźnia – proszę każdego członka Różańcowych Róż aby odmawiał swoją kolejną tajemnicę różańca. Np. we wrześniu ktoś odmawia tajemnicę „Odnalezienie Pana Jezusa w świątyni” , to w październiku odmawia „Chrzest w Jordanie” itd…… 

INTENCJE, DZIESIĄTKI, CZĘŚCI  W MODLITWIE RÓŻAŃCOWEJ 

Czy odmawiając w Kościele z wiernymi różaniec, mogę uwzględnić intencje w konkretnej ( mojej) Tajemnicy różańca ( 10tce) np nasze intencje październikowe blogowego Żywego Różańca , bądź intencje za adoptowane dziecko, bądź z innego ” Żywego Różańca” do którego przynależę ? Czy muszę to zrobić indywidualnie?

Co do zasady intencje ogólne (w kościele, wspólnocie) zawsze można i jest to wręcz wskazane, poszerzyć o swoje własne – związane z konkretnymi sprawami, zobowiązaniami, tajemnicami różańcowymi. Wystarczy dopowiedzieć w myślach „i w moich intencjach” gdy słyszymy intencję, ale tez możemy to zrobić i przed Adoracją, mszą świętą, nabożeństwem różańcowym itp, itd . A jeśli zapomnimy pomyśleć? Wystarczy jeśli na początku naszego dnia zbierzemy wszystkie nasze intencje w których zamierzamy czy planujemy się modlić i przedstawimy je Panu. Intencje można przedstawiać ogólnie, zbiorczo, szczegółowo. Dobrze byłoby, żeby odczytywanie/wypowiadanie/myślenie o intencjach nie trwało dłużej niż modlitwa im poświęcona.

Łączenie dziesiątków w modlitwie Różańcowej.

Jeśli ktoś odmawia np. danego dni 4 części różańca, to co do zasady nie odmawia potem kolejnych 10-tek różańca w innych intencjach. Tego typu praktyka w szybkim czasie prowadzi do wyjałowienia modlitwy różańcowej i traktowania jej jako nużącego obowiązku, a nie radości przebywania w obecności Niepokalanej Matki Bożej i Jezusa Chrystusa.   

 

Jeśli ktoś odmawia co dzień część różańca – 5 tajemnic

Odmawiając część różańca – 5 tajemnic (w kościele, kaplicy czy samemu), w której są tajemnice z żywego różańca, do którego należymy, czy z innych zobowiązań – powinniśmy dołączyć nasze indywidualne intencje.

Odmawiając część różańca  – 5 tajemnic (w kościele, kaplicy czy samemu), w której nie ma „naszych” tajemnic z żywego różańca czy z innych zobowiązań – wtedy intencje można dołączyć, ale powinniśmy odmówić dodatkowo naszą „dziesiątkę” różańca (nasze „dziesiątki”) w przypisanych do nich intencjach.

Przykładowo: nasze „dziesiątki” na dany miesiąc to np. NARODZENIE PANA JEZUSA i NAUCZANIE PANA JEZUSA. Modląc się przez cały tydzień odpowiednią częścią różańca:

poniedziałek: część radosna ( w tym intencja związana z dziesiątka Narodzenie Pana Jezusa”) + dziesiątka „Nauczanie Pana Jezusa” z odpowiednią intencją

wtorek: część bolesna + dwie nasze dziesiątki

środa: część chwalebna + dwie nasze dziesiątki

czwartek : część światła ( w tym intencja związana dziesiątką Nauczanie Pana Jezusa”) + dziesiątka Narodzenie Pana Jezusa z odpowiednią intencją.

piątek:   część bolesna + dwie nasze dziesiątki

 sobota : część radosna ( w tym intencja związana z dziesiątka Narodzenie Pana Jezusa”) + dziesiątka „Nauczanie Pana Jezusa” z odpowiednią intencją

niedziela: środa: część chwalebna + dwie nasze dziesiątki

 

 

 

Podziel się z innymi:

7 myśli nt. „CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA I UWAGI

 1. Bardzo pożyteczne FAQ 🙂
  Ja też mam pytanie: jeśli jednego dnia przyjmę Komunię Św a następnego odmówię Koronkę do Miłosierdzia Bożego przed Najśw. Sakramentem ale Nie przyjęłam tego drugiego dnia Komunii Św to czy uzyskałam odpust zupełny ?
  Zamiast Koronki do Miłosierdzia Bożego mogłaby być inna czynność za którą jest odpust np. czytanie i rozważanie przez pół godz. Pisma Św.

  Nie potrafię zastosować definicji uzyskiwania odpustów do tego przypadku.

  • Moherku,
   Co do zasady 1 Komunia Święta – 1 odpust zupełny, wiele odpustów cząstkwoych. Czynności związane z uzyskaniem odpustu zupełnego nie muszą być tego samego dnia co przyjęta Komunia Święta. (Ważne, aby być nadal w łasce uświęcającej, a odstęp czasu -tak z praktycznego punktu widzenia – nie powinien być zbyt odległy – krucha pamięć 🙂 ).
   Serdeczności

 2. Mam pytanie; Czy odmawiając w Kościele z wiernymi różaniec, mogę uwzględnić intencje w konkretnej ( mojej) Tajemnicy różańca ( 10tce) np nasze intencje październikowe blogowego Żywego Różańca , bądź intencje za adoptowane dziecko, bądź z innego ” Żywego Różańca” do którego przynależę ? Czy muszę to zrobić indywidualnie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *