CZY JESTEŚMY SZCZĘŚLIWI?

WSPOMNIENIE OBOWIĄZKOWE JOACHIMA I ANNY, RODZICÓW NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

 

Kolekta

Panie, Boże naszych ojców, Ty wybrałeś świętych Joachima i Annę na rodziców Maryi, która została Matką Twojego wcielonego Syna, przez ich wstawiennictwo daj nam osiągnąć zbawienie obiecane Twojemu ludowi. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

 

 

Czytanie Syr 44, 1-10.15

Psalm Ps 132, 11.13-14.17-18

 

 

Ewangelia Mt 13, 16-17

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Szczęśliwe oczy wasze, że widzą, i uszy wasze, że słyszą. Bo zaprawdę, powiadam wam: Wielu proroków i sprawiedliwych pragnęło ujrzeć to, na co wy patrzycie, a nie ujrzeli; i usłyszeć to, co wy słyszycie, a nie usłyszeli”.

 

Dzisiejszy dzień poświęcony świętej Annie i Joachimowi, rodzicom Najświętszej Maryi Panny, a dziadkom Pana Jezusa, powinien sklonić nas do podziękowania Panu Bogu za zachowanie wiary przez naszych dziadków, pradziadków i przekazanie jej następnym pokoleniom.

 

Gdy rodzice nie zawsze mieli czas i cierpliwość, to babcie i dziadkowie służyli swoim czasem wnukom, uczyli pierwszego „Amen”, składania rąk do modlitwy, klękania, prowadzili do kościoła, snuli historię Zbawiciela i świętych.

 

A współczesne babcie i dziadkowie, czy czują się odpowiedzialni za swoje wnuczęta, czy nie ukrywają się wstydliwie ze swoją wiarą i praktykami religijnymi, czy przekazują prawdziwą mocną wiarę, czy jakieś tylko jej namiastki, które nie trafiają do młodych ….?

 

Nieraz poddajemy się pokusie zniechęcenia myśląc, że dawniej łatwiej było praktykować wiarę. 

Gdy jednak sięgniemy do Słowa Bożego, okaże się, że wiara była i jest poddawana próbom we wszystkich pokoleniach. 

 

Nie wszyscy, którzy zachowali wiarę do końca swoich dni mogli radować się tym, co my dziś mamy na wyciągnięcie ręki, i czego najczęściej ani nie doceniamy ani nie korzystamy, tak jak powinniśmy.

Myślę tu o odprawianych w naszych kościołach codziennie Eucharystiach, myślę o transmisjach mszy świętych za pomocą telewizji, internetu, radia. Myślę o dostępności Słowa Bożego w licznych wydaniach i tłumaczeniach Biblii, myślę o komentarzach biblijnych. Mamy dostęp do gazet, radia, telewizji i internetowych stron katolickich. Księgarnie katolickie oferują bogactwo tytułów książkowych i multimedialnych. Pielgrzymki do Ziemi Świętej, do Sanktuariów, które dawniej były wielkimi i pełnymi niebezpieczeństw wyprawami, dziś są dla większości dostępne, tak krajowe jak i zagraniczne. Rekolekcje w domach rekolekcyjnych i w parafiach. Światowe Spotkania Młodych itd, itp. Każdy z was mógłby z pewnością tę listę dalej znacznie poszerzyć.

To co dawniej było dostępne nielicznym, dziś jest dostępne wszystkim, o ile tylko znajdą czas, o ile tylko  zechcą skorzystać, z tego co dzięki Bożej Opatrzności mamy.  

 

Stawiamy wielkie wymagania innym ludziom, stawiamy wymagania Panu Bogu, a sami …. sami dla siebie szukamy usprawiedliwień w trudnych czasach i w grzechach bliźnich. 

 

Czasami wydaje się nam, że możemy „kupić” przychylność Pana Boga, a kiedy nasze handlowe negocjacje nie przynoszą oczekiwanego rezultatu, odsuwamy się obrażeni.

 

Wiara mierzona nie miłością do Boga ale spełnianiem przez Niego naszych oczekiwań i pragnień, nawet tych wydawałoby się najsłuszniejszych.

Abracham, Dawid, Prorocy, sprawiedliwi jak Anna i Joachim nie tak rozumieli zaufanie i zawierzenie Panu.  

Warto w naszych trudnych czasach sięgać do licznych przykładów mężczyzn i kobiet w różnym wieku, w różnych sytuacjach życiowych, o których mówi Stary i Nowy Testament i wyciągać wnioski i naukę dla siebie, na swoje dziś.   


Błogosławionego dnia.

Podziel się z innymi:

8 myśli nt. „CZY JESTEŚMY SZCZĘŚLIWI?

  1. nie mogę wejść na blog Paciorka. Pisze mi, że blog taki nie istnieje (i to nie pierwszy raz tak pisze:(. Czy ktoś ma pomysł jak można taki komunikat obejść?no bo dlaczego tu mogę wejść a do Paciorka nie mogę?

  2. Dziś imieniny naszej kochanej Anny:)Anno – duuużo zdrowia, wszelkich łask od Ducha Świętego…Wracaj do nas jak najszybciej*****

  3. Tak sobie myślę, ze moje pojęcie szczęścia na przestrzeni lat ewoluowało. Teraz rozumiem je jako poszukiwanie tej jednej jedynej drogi jaka na dany dzień, na daną chwilę jest mi dana do przeżycia przez Pana Boga. Została zaplanowana z myślą, że jest dla mnie najpożyteczniejsza i nie tylko dla mnie ale tez dla ludzi wśród których żyję. Oni tez zostali mi dani, jak dar, największa łaska. Ci Wirtualni Przyjaciele nie stanowią wyjątku. Dlatego pozdrawiam Was serdecznie i ściskam Szczęścia Wy moje:)*****

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *