PRAGNIENIE MODLITWY

Czytanie 1 Kor 6, 1-11

Psalm Ps 149, 1-6. 9

 

Ewangelia Łk 6, 12-19

Zdarzyło się, że Jezus wyszedł na górę, aby się modlić, i całą noc spędził na modlitwie do Boga.

Z nastaniem dnia przywołał swoich uczniów i wybrał spośród nich dwunastu, których nazwał apostołami: Szymona, którego nazwał Piotrem; i brata jego, Andrzeja; Jakuba i Jana; Filipa i Bartłomieja; Mateusza i Tomasza; Jakuba, syna Alfeusza, i Szymona z przydomkiem Gorliwy; Judę, syna Jakuba, i Judasza Iskariotę, który stał się zdrajcą.
Zeszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie. Był tam duży poczet Jego uczniów i wielkie mnóstwo ludu z całej Judei i z Jerozolimy oraz z wybrzeża Tyru i Sydonu, przyszli oni, aby Go słuchać i znaleźć uzdrowienie ze swych chorób. Także i ci, których dręczyły duchy nieczyste, doznawali uzdrowienia.
A cały tłum starał się Go dotknąć, ponieważ moc wychodziła od Niego i uzdrawiała wszystkich.

 

 

Pragnienie modlitwy.

Modlitwy przedłużonej.

W nocnej porze.

Jest taka jedna noc co miesiąc, z dłuższą niż zazwyczaj modlitwą. Stały termin spotkania. Czasem przychodzę spóźniona, gdy wcześniej próbuję trochę przysnąć. Czasem na koniec spotkania otula mnie sen.

Czas również wybrany z rozmysłem, o tej porze nikt i nic nie powinno zakłócić spokoju.

Tylko czasem nocną ciszę przerywa głos karetki, czy szczebiot przebudzonego nagle ptaka.

Miasto uciszone, drzemie.

Wiem, że w tej samej porze ileś osób również wychodzi na swoje modlitewne „góry”. Ktoś dołącza i rozpoczyna, inni kończą i odchodzą, jeszcze inni trwają na modlitwie.

Przemodlone intencje, osoby, sprawy.

Czasem trzeba podjąć ważną decyzję.

Wtedy też dobrze odejść osobno z panem na swoją „górę” i tam  rozeznawać decyzję z Jezusem i przez Niego powierzać się Ojcu. Do dziś odczuwam skutki zbyt pospiesznie podjętych ważnych decyzji. Zbywania światła Bożego moim – „nie, tak nie będzie, a nawet gdyby to jakoś to będzie”. To nie była Boża nadzieja, ale zwyczajna pośpieszna pycha.

Owocem modlitwy Pana jest dziś wybór spośród grupy uczniów Dwunastu, najbliższych.

Nie innych, ale własnie tych, tak różnych, w których każdy z nas może odnależć siebie, ze swoimi zaletami i wadami.

 

Nasze owoce modlitwy. 

Poznajemy je z czasem w historii naszego życia.

Niektóre poznamy dopiero w wieczności.

 

Rankiem na Pana czeka tłum, spragniony Jego Słowa, spragniony uzdrowienia…

My też przychodzimy do Pana, z naszymi bardziej lub mniej skrytymi pragnieniami.

Szukamy światła, pouczenia, odpowiedzi na naglące i ważne pytania.

Co dzień możemy spotykac się z Nim na modlitwie osobistej, na Eucharystii, na Adoracji, na lectio divina. 

Możemy, ale nie zawsze chcemy czy potrafimy tak zorganizować nasz dzień, aby  odpowiedzieć i zaspokoić pragnienia naszej duszy. Częściej przegrywa ona i cierpliwie musi czekać, aż zaspokoimy pragnienia ciała, naszej psychiki, wypełnimy codzienne obowiązki….

A dusza … zaniedbywana, wciąż musi czekać.

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Podziel się z innymi:

4 myśli nt. „PRAGNIENIE MODLITWY

  1. Witaj o godzinie, w której ja często nie mogę spać:) Ale kompa tez nie mogę załączyć. Wielkim dobrodziejstwem jest możliwość zagłębienia się w modlitwie, kiedy nikt nie przeszkadza, kiedy ciało siedzi cicho, kiedy nic nie boli…ale przeważnie jest odwrotnie: przeszkadzają, boli i wszystko jest przeciw.Dusza też jest przeciw…Na szczęście Pan Bóg się lituje i przynajmniej pragnienie modlitwy dalej jest.

    • Można powiedzieć, że to pragnienie rozpoczyna, jest w środku i kończy modlitwę.Można się modlić pragnieniem, deklaracją…I ta modlitwa ani nie jest gorsza, ani mniej zasługująca..Serdeczności

      • Nie przyszło mi do głowy, ze można się modlić tylko pragnieniem. Na ogół jeśli nie modlę się słowami to modlę się „świadomą obecnością” przy Sercu Jezusa.Także w czasie domowych zajęć. Tak zwyczajnie trochę sobie przy Nim pobędę…:)

        • To nie ja wymyśliłam, tylko dużo, dużo mądrzejsi ode mnie i powtarzaja to od poczatków Kościoła, więc rada była i jest dobra na wszystkie czasy :-).Pozdrawiam seredcznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *